Zdarzają się sytuacje, gdy jeden z małżonków z dnia na dzień przestaje przekazywać jakiekolwiek środki na życie – na konto nie wpływa już jego wypłata, nie płaci żadnych rachunków, nie przekazuje kwoty, jaką zawsze pozostawiał np. zaraz po otrzymaniu wypłaty. Co może wtedy zrobić drugi małżonek?
Jeżeli sytuacja nie dojrzała jeszcze do złożenia pozwu o rozwód, pokrzywdzony małżonek może wystąpić do sądu rejonowego z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia potrzeb rodziny. Roszczenie to wynika z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Obowiązek ten można spełnić również poprzez osobiste starania o wychowanie dzieci i pracę we wspólnym gospodarstwie domowym – nie jest więc tak, że żona, która zajmuje się dziećmi i domem, ale nie pracuje zawodowo, nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny. Zasadą jest, że oboje małżonkowie i ich dzieci powinni żyć na równej stopie życiowej, a zatem małżonek zarabiający znacznie więcej nie może nagle zdecydować, że będzie żył na wyższym poziomie niż jego rodzina i „odetnie” dzieci oraz żonę/męża od swoich pieniędzy.
Co istotne, roszczenie o zaspokojenie potrzeb rodziny dotyczy wyłącznie osób pozostających w związku małżeńskim, nawet jest pozostają w faktycznej separacji (np. mieszkają osobno, ale nie toczy się sprawa o rozwód). Nie mogą z nim natomiast wystąpić konkubenci – wówczas jedynym rozwiązaniem jest pozwanie ojca/matki dzieci o alimenty (wyłącznie na rzecz dzieci, a nie reprezentującego je rodzica). Roszczenie o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny obejmuje potrzeby nie tylko dzieci, ale i małżonka, dlatego jest szersze niż alimenty zasądzane konkretnie na każde z dzieci. Wybór roszczenia (o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny lub o alimenty) należy do małżonka, który zamierza wystąpić do sądu. W każdym przypadku trzeba będzie wykazać przed sądem koszty utrzymania dzieci, małżonka, domu, wysokość dochodów.
Roszczenie o zaspokajanie potrzeb rodziny można złożyć w pozwie skierowanym do sądu rodzinnego albo zawrzeć je w pozwie o rozwód składanym w sądzie okręgowym. Nie trzeba zatem od razu występować o rozwód, można poprzestać na uzyskaniu wyroku, w którym sąd zobowiąże drugiego małżonka do przekazywania co miesiąc określonej kwoty (taka sytuacja może trwać nawet wiele lat). Po rozwodzie otrzymywanie środków „na zaspokojenie potrzeb rodziny” nie będzie już możliwe, ponieważ sąd zasądzi alimenty odrębnie na rzecz każdego z dzieci i ewentualnie na rzecz małżonka nieponoszącego winy za rozkład pożycia małżeńskiego.
Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu obu typów spraw, dlatego w przypadku zainteresowania tematem prosimy o kontakt.