Ponieważ wielu klientów stresuje się przed rozprawą tym, jak należy zachowywać się w sądzie, poniżej kilka praktycznych wskazówek:
1. Idąc do sądu zawsze zabierz ze sobą dowód osobisty (ewentualnie inny dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport). Nie zaszkodzi zabrać też wezwanie/zawiadomienie o rozprawie, jeżeli takie otrzymałeś pocztą (ale nie jest to niezbędne).
2. Po wywołaniu sprawy (przez protokolanta lub głośnik na korytarzu), wejdź do środka i zajmij miejsce – po prawej stronie (sali), jeśli jesteś pozwanym/uczestnikiem/oskarżonym; po lewej stronie, jeśli jesteś powodem/wnioskodawcą/oskarżycielem.
3. Jeśli chcesz zabrać głos lub odpowiadasz na pytanie sądu – wstań (chyba, że masz problemy zdrowotne i nie jesteś w stanie – wtedy powiedz o tym sędziemu).
4. Jeśli z jakiegokolwiek powodu źle się poczujesz, zawsze możesz poprosić o 5 minut przerwy.
5. Nie żuj gumy w trakcie rozprawy.
6. Do sędziego/sędzi zwracamy się „Wysoki Sądzie”, a nie „proszę pani/pana”.
7. Mimo nagrywania rozpraw większość sędziów będzie dyktowała Twoje wypowiedzi do protokołu – postaraj się zwracać uwagę, czy to, co dyktuje sędzia, jest zgodne z sensem Twojej wypowiedzi. W razie jakichkolwiek niezgodności możesz na bieżąco zgłaszać poprawki.
8. Składając zeznania staraj się mówić powoli, żeby sędzia mógł zaprotokołować większość tego, co powiedziałeś. Jeśli sprawa nie jest nagrywana, decydujące będzie to, co znajdzie się w protokole.
9. W trakcie rozprawy wszyscy będą mówili o Tobie „powód”, „pozwana”, „uczestnik”, „wnioskodawczyni” itd., a nie „pani Kowalska” czy „pan Marek”; postaraj się zatem zapamiętać jaką rolę pełnisz w sprawie, żeby wiedzieć, kiedy jest mowa o Tobie.
10. Sędziowie, adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy i ławnicy noszą na sali rozpraw togi – sędziowie i ławnicy togi z fioletowym żabotem, adwokaci z zielonym, a radcy prawni z niebieskim. Do adwokatów i radców prawnych zwyczajowo zwracamy się „pani mecenas/panie mecenasie”.