Od marca 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, które znacznie ułatwiły jej ogłoszenie i spopularyzowały ten sposób wyjścia ze spirali długów. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć osoby, które w chwili złożenia wniosku nie prowadzą działalności gospodarczej (dotyczy to zatem osób, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej lub zakończyły jej prowadzenie).
Najczęstszym mitem dotyczącym upadłości konsumenckiej jest to, że jej ogłoszenie spowoduje umorzenie wszystkich długów, a dłużnik rozpocznie życie „z czystą kartą”. Celem postępowania o ogłoszenie upadłości nie jest jednak całkowite oddłużenie dłużnika, a doprowadzenie do zaspokojenia wierzycieli (nawet jeśli będzie ono tylko częściowe). Jedynie wyjątkowo sąd może umorzyć wszystkie długi, o czym mowa niżej.
O upadłość konsumencką mogą starać się o osoby, które stały się niewypłacalne, tzn. utraciły zdolność do regulowania swoich zobowiązań pieniężnych. Przepisy prawa upadłościowego wprowadzają domniemanie, że dłużnik jest niewypłacalny, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych (czyli w spłacie długów) przekracza 3 miesiące.
Po rozpatrzeniu wniosku dłużnika sąd upadłościowy wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym m.in. wyznacza syndyka. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości wydawane jest na posiedzeniu niejawnym, dlatego na tym etapie dłużnik w ogóle nie jest wzywany do Sądu, a postanowienie otrzymuje pocztą. Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej między dłużnikiem i jego małżonkiem powstaje rozdzielność majątkowa.
Dłużnik zobowiązany jest udzielać syndykowi wszelkich informacji dotyczących posiadanego majątku oraz swojej sytuacji życiowej i finansowej. Cały majątek upadłego staje się masą upadłości, którą zarządza wyłącznie syndyk (może np. sprzedać posiadany przez dłużnika samochód czy inne cenniejsze składniki majątku). Wraz z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości zawieszeniu ulegają wszystkie postępowania komornicze prowadzone wobec upadłego, a po uprawomocnieniu się postanowienia postępowania te są umarzane.
Na całkowite umorzenie długów mogą liczyć te osoby, które wykażą, że są trwale niezdolne do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli (chodzi o okoliczności obiektywne – np. ciężka i długotrwała choroba). W stosunku do pozostałych osób (a więc co do większości) ustalany jest tzw. plan spłaty, w którym określa się wysokość comiesięcznych kwot, jakie będzie uiszczał upadły przez określony czas. Jeśli sąd ustali, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty zostanie ustalony na minimum trzy lata (a maksymalnie na siedem lat). Ustalając wysokość spłat sąd weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową upadłego, a zatem wpłacane co miesiąc kwoty muszą pozwalać upadłemu na w miarę normalne (choć skromne) funkcjonowanie. Jeśli upadły dostosuje się do planu spłaty, po upływie wyznaczonego okresu pozostała część jego zobowiązań ulegnie umorzeniu i dojdzie do oddłużenia.
Kancelaria od 2020 roku z sukcesem prowadzi sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przygotowując dla klientów wnioski oraz prowadząc ich przez wszystkie etapy upadłości. W przypadku zainteresowania tym tematem zapraszamy do kontaktu.